Dom trzy litrowy

29 maja 2015 | Tagi: , ,

Dom trzy litrowy Obecne czasy skłaniają do ciągłego oszczędzania, przeliczamy pieniądze na żywność, ubrania, ale też na dom. Budynek taki potrzebuje ogromnego wkładu aby funkcjonował czyli wody, prądu i ogrzewania szczególnie zimową porą. Zazwyczaj dom ogrzewamy drewnem lub węglem, wszystko w zależności od rodzaju pieca jaki posiadamy, ostatnio coraz modniejsze staje się ogrzewanie olejem. Domy takie nazywamy trzy litrowymi, ponieważ w myśl zasady na jeden metr kwadratowy potrzebujemy trzy litry oleju aby go dobrze ogrzać. Rozwiązanie to wydaje się być bardzo tanie i proste, aby jednak dobrze funkcjonowało potrzeba spełnić kilka kwestii, czyli najważniejszą jest sama konstrukcja budynku, najlepiej aby była prostą bryłą. Poza tym kolejną ważną kwestią jest fakt, że budynek musi być wykonany z podwójnego, a czasem nawet potrójnego muru wszystko po to aby dom był docieplony i nie tracił ciepła. Oprócz ocieplenia ścian nie zapominamy również o podłogach, powinny one mieć przynajmniej warstwę dwudziestu centymetrowego docieplenia. Co ciekawe domy takie posiadają otwory okienne, ale niektóre z nich są na stałe czyli nie można ich otwierać chodzi tutaj o jak największe zatrzymanie ciepła w domu. Naturalnie wiele osób może zapytać co w takim razie z wentylacją? Jest ona zapewniona za pomocą rekuperatora. W utrzymaniu właściwej temperatury domu ma wpływ cała bryła i rozkład pomieszczeń, dla zachowania dobrej temperatury dobrze jeśli dom jest u podstawy kwadratem z dachem dwuspadowym, nie pożądane są w tym wypadku wszelkie załamania czy jaskółki, ponieważ te ulatniają ciepło. Bywa też tak, że niektórzy inwestorzy rezygnują nawet z balkonów aby zaoszczędzić w ten sposób na ogrzewaniu. Dom trzy litrowy czyli ogrzewany olejem jest bardzo inteligentny, posiada cały szereg systemów pozwalających na kontrolę temperatury. Jeśli w jakichś pomieszczeniach przebywamy rzadziej jak na przykład piwnica czy garaż wtedy temperatura jest tam niższa. Jak wspomniałam do ogrzewania używa się oleju, ale potrzebny jest także specjalny piec konwekcyjny, całość jest bardzo z automatyzowana, co daje znakomite efekty wszystko można nadzorować i ustawiać na urządzeniu. Dom trzy litrowy jest z pewnością czymś innowacyjnym, ponieważ za pomocą techniki oraz oleju można znakomicie obniżyć koszty związane z zużyciem ciepła, a jak wiemy kwoty za ogrzewanie nie są wcale małe. Jedynymi wadami tego systemu jest ogromny minimalizm musimy zrezygnować z wszelkich zdobień na domu, ponieważ te mogłyby gubić ciepło. Ważnym aspektem jest też miejsce na którym stanie dom, dobrze jeśli teren jest równy wówczas nie przeszkadza mu silnie działający wiatr.

Kategoria: Rodzaje domów

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.