Dwór w Tomaszowicach

21 czerwca 2015 | Tagi: , , ,

Dwór w Tomaszowicach Architektura oraz zabytkowe przedmioty nadal interesują wielu ludzi. Istnieje grupa osób która ceni dawną historie ukrytą w budownictwie. Przykładem ciekawej budowli są nie wątpliwie dworki, czyli masywne piękne domy które były własnością bogatej szlachty. Dwory powstawały w czasach średniowiecza ale ich konstrukcja była na tyle dobra, że wiele odrestaurowano i korzysta się z nich po dziś dzień. Przykładem wspaniale zachowanego dworu jest dwór w Krakowie, był on centralnym punktem wypoczynek dla szlachty oraz częścią reprezentacyjną która mówiła o statusie społecznym danych właścicieli ziemskich. Dwór był miejscem ogromnym, dawniej mieściły się w nim nie tylko komnaty dla szlachty ale też czworaki dla służby, stajnie, ogrody wszystko po to aby mieć pod ręką wszystkie dobra. Ten typ ustawienia majątku wykorzystywany był nawet w późniejszym czasie kiedy to właściciele ogromnych fabryk wznosili swe pałace w sąsiedztwie miejsca pracy dzięki takiemu zagospodarowaniu przestrzeni w obrębie jednego ternu mieścił się dom mieszkalny oraz miejsce o zapleczu gospodarczym. Dwór w Tomaszowicach jest wspaniałym przykładem na to jak zabytki mogą przetrwać ciężką próbę czasu. Obiekt był dość nowocześnie zbudowany dlatego też nawet po upływie wielu lat został w bardzo dobrej kondycji. Naturalnie niektóre elementy trzeba było wymienić ale wykonano to tak aby nie były widoczne na tle reszty zabytku tylko tworzyły spójną całość i tak zniszczoną podłogę drewnianą wymieniono na nową, parkiety wybierano bardzo starannie na rynku antyartystycznym, dzięki czemu wyglądają one bardzo naturalnie, podobnie było z piecami oraz kominkami, ponieważ te w wyniku dużego stosowania bardzo się zniszczyły. Najtrudniejszym aspektem w dworku było dostarczenie do niego wody, ponieważ dawniej wodę brano ze studni. Dzisiejsze czasy luksusu i wygody nie pozwalały na to aby nie przeprowadzić w nim modernizacji. Dworek zyskał własne ujęcie wody oraz odprowadzenie ścieków. Doprowadzono go do dzisiejszych standardów przy czym nie pominięto jego historii, czyli elementy które było można ocalono w całości. Dwór w Tomaszowicach jest wspaniałą pozostałością po dawnej epoce z elewacji zewnętrznej została się prawie całość, dzięki czemu budynek wygląda bogato z przepychem urządzony jest również wewnątrz. Obecnie dwór dalej tętni życiem, ponieważ przekształcono go na hotel. Aż trudno uwierzyć, że dawne stajnie oraz inne gospodarcze pomieszczenia są tez aż częścią wypoczynkowego kompleksu. Istnieją również palny na przyszłość względem dworu, ponieważ właściciele pragną odbudować dawne ogrody i oranżerię.

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.