Kategoria: ‘Techniki budowy’

Dom inteligentny

7 lipca 2015 | Tagi: , , ,

Dom inteligentny Obecna technika pozwala nie tylko stworzyć ciekawy projekt domu, ale umieścić w nim też różne nowinki techniczne. Dom inteligentny to taki w którym mieści się wiele czujników, urządzeń które mogą uprościć nam życie. Któż nie chciał by aby oświetlenie zapalało się samo lub rolety opadały o określonej porze? Każdy szuka wygody jednak technika kosztuje dlatego też nie stać na takie zabawki potencjalnego Kowalskiego. Jeśli już zdecydujemy się na montaż urządzeń musimy przemyśleć wszystko przy zakupie projektu domu, ponieważ już na tym etapie specjalistyczne firmy zajmujące się branżą elektroniczną muszą wszystko wymierzyć i określić na co możemy sobie pozwolić. Dobrze jest jeśli zostawiamy sobie pewien margines możliwości pozwoli on na rozbudowanie sieci elektronicznej w przyszłości. Jak wiadomo technika wciąż idzie do przodu, musimy mieć wyjście awaryjne aby móc coś zmienić lud dodać. Dom musi być wygodny ale też i funkcjonalny, najlepiej przed montażem spisać swoje potrzeby aby niczego nie pominąć. Każdy projekt domu inteligentnego składa się z kilku podprojektów w których ujęte zostało poprowadzenie światło, umiejscowienie sprzętów AGD czy nawet alarmu. W domu nowoczesnym znajdować się będzie bardzo wiele kabli oraz urządzeń elektrycznych, dlatego też po ich zamontowaniu należy sprawdzić całość systemu na wypadek awarii lub przerw w dostawie prądu. W tym celu w miejscu centralnym domu montuje się rozdzielnice elektryczną, część ta zawiera elementy odpowiadające za prąd, budynek inteligentny jest nowością na rynku jednak jego projekt oraz użyte w nim gadżety wcale wbrew obawom nie należą do takich luksusowych zachcianek, szacuje się, że jeśli dom ma sto pięćdziesiąt metrów powierzchni mieszkalnej należy wydać na technikę i elektrykę około trzydzieści tysięcy, w kwocie tej mieści się robocizna, adaptacja projektu oraz materiały. Cena naturalnie może delikatnie się wahać, wszystko uzależnione jest od stopnia techniki jaki zdecydujemy się zakupić. Co bardzo istotne dom inteligentny jest miejscem bardzo bezpiecznym, znajdują się w nim liczne systemy alarmowe odstraszające potencjalnego włamywacza. Poza tym system można tak zaprogramować, że będzie działała nawet podczas naszej nie obecności, zdolność ta dodatkowo zabezpiecza nasze domostwo przed wtargnięciem niepożądanych osób. Liczne zalety domu inteligentnego sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie techniki do swojego wnętrza.

Kategoria: Techniki budowy

Dom na wsi

28 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Dom na wsi Projekt, jaki wybierzemy musi być nie tylko funkcjonalny, ale też dostoswany do naszej działki. Jeśli działka jest spora wówczas nie musimy obawiać się żadnych ograniczeń, kiedy jednak jest małych wymiarów wymusza to na nas dostosowanie projektu do wymiarów terenu. Drugim ważnym wyznacznikiem powinna być lokalizacja domu. Kiedy planujemy mieszkanie poza miastem w terenie typowo wiejskim watro postawić na prostotę i użyteczność. Dom taki znakomicie wpisze się w otoczenie, oraz scenerię. W tym celu możemy wybrać projekt domków z bali lub malej chatki. Dom na wsi ma na pewno wiele zalet. Po pierwsze przebywamy na łonie natury. Odizolowani jesteśmy do wszelkiego hałasu, oraz zgiełku. Nie zapominajmy też, że wieś to dobre miejsce dla dzieci, tutaj mogą rozwijając się bez obawy o ich bezpieczeństwo. Na dom na wsi decyduje się coraz więcej ludzi. Poza względami estetycznymi przeważają tutaj finanse. Ceny działek poza miastem są kilka razy mniejsze, jest to ogromny atut. Nic, więc dziwnego, że młodzi ludzie na miejsce swojego domu wybierają właśnie wieś.

Kategoria: Techniki budowy

Taras w domu jednorodzinnym

27 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Taras w domu jednorodzinnym Wybór projektu domu jest bardzo trudną decyzją, ponieważ tak dokładnie nie jesteśmy w stanie określić, sprecyzować naszych wymagań i znaleźć obiekt zachwycający nas w całości. Dom musi być wygodny czyli posiadać wiele pomieszczeń i sprawną komunikacje, musi być też miejscem służącym do wypoczynku, w tym celu najlepiej jest wybrać budynek z tarasem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zyskamy dodatkową przestrzeń do porannych śniadań na łonie natury ale też miejsce do wyprawiania imprez okolicznościowych. Taras tak naprawdę przydaje się przez cały rok, a nie tylko latem kiedy wypoczywając oglądamy naturę. Zimą może być bardziej funkcjonalny czyli służyć jako znakomita suszarnia. Patent taki polecany jest przede wszystkim osobom, które nie posiadają piwnicy w domu. Taras to pozioma powierzchnia, która usytuowana jest na parterze lub na piętrze, musi być na odpowiedniej wysokości tak aby w porze deszczu woda nie dostawała się na płytki i nie wypłukiwała ich. Taras możemy umiejscowić w każdym punkcie naszego domu, decydując się na miejsce bierzemy pod uwagę nasze przyzwyczajenia i wygodę. Spora grupa ludzi wybiera tarasy z których przechodzi się do kuchni, ponieważ wówczas komunikacja i czas przygotowania posiłków znacznie się skraca. Na tarasie będziemy spędzać sporo czasu dlatego też watro pamiętać o kilku kwestiach, mianowicie miejsce watro jest zadaszyć, unikniemy wtedy nagrzewania się pomieszczenia, a zimą czy jesienią nadmiaru wody. Poza tym taras watro jest dobrze osłonić, ma to być przecież miejsce intymne i spokojne. W tym celu możemy posłużyć się donicami z kwiatami lub gotowymi ścianami z drewna, dzięki odizolowaniu się od otoczenia będziemy mogli w pełni wypocząć i zregenerować siły. Co bardzo istotne taras wcale nie musi znajdować się jedynie na ziemi można wykonać go na przykład nad garażem, wówczas przestrzeń ta przypomina ogromny balkon. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie wówczas pamiętamy o starannym wykończeniu konstrukcji, oraz zapewnieniu odwodnienia po to aby zimową porą nie przemarzał nam strop. Taras zazwyczaj wykłada się płytkami, ponieważ są one estetyczne i dobrze izolują zimo, może też posłużyć się nowinkami w tej kwestii czyli użyć kamienia czy nawet drewnianych belek. Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy musimy każdy materiał wykończeniowy dobrze zaizolować, ponieważ taras na powietrzu narażony będzie na wpływ czynników atmosferycznych przez cały rok. Taras jest świetnym rozwiązaniem gdyż pozwala miło nam spędzić czas i podziwiać cudowne otoczenie.

Kategoria: Techniki budowy

Domki kaszubskie

22 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Domki kaszubskie Każdy rejon jest inny i reprezentuje ze sobą nieco inne wartości. Jednym z ciekawszych miejsc gdzie watro się udać są niewątpliwie Kaszuby, teren ten położony jest w obecnym województwie pomorskim. W miejscu tym możemy zetknąć się nie tylko z ciekawą historią ale też i miłymi ludźmi. Po dziś dzień mówią w swoim dialekcie i zamieszkują dawne chaty pochodzące jeszcze z czasów kiedy na wsi mieszkali tylko chłopi. Co ważne większość tych domków przetrwała do dziś i jest do siebie bardzo zbliżona, chodzi tutaj miedzy innymi o kształt, kubaturę budynku i ilość pomieszczeń. Tradycyjne domki kaszubskie to nie dużej wielkości budynki najczęściej w postawie mają prostokąt i dwu spadowe dachy. Kolejna cechą charakterystyczna to rozkład pomieszczeń, czyli miejscem centralnym jest kuchnia ze spiżarnią czyli miejscem do przechowywania żywności, wokół tego fragmentu domu organizowane było spanie oraz wypoczynek. Drugą cześć domu stanowiło pomieszczenie w którym mieszkały zwierzęta. Dawniej domy te wykonywane były przede wszystkim z drewna, ponieważ tylko taki budulec był pod ręką, obecnie zaś styl budownictwa uległ małej zmianie i do budowy pomieszczeń wykorzystuje się konstrukcje słupowo ramową. Ten typ zabudowy zwany jest potocznie szachulcem lub stylem pruskim, ponieważ z kaszub bardzo blisko kiedyś było do Prus. Można powiedzieć, że z stamtąd przychodziły wszelkie nowinki techniczne gdyż Prusy były ośrodkiem budownictwa. Co ważne domy nie posiadły kiedyś fundamentów, z beli tworzono ramę domu którą to umieszczano na specjalnej podwalinie lub po prostu na kamieniach . Kolejną czynnością było dokładne łączenie wszystkich elementów ze sobą pionowo i na skos. Taka przeplatanka miała gwarantować stabilność i trwałość budynkowi. W czasie stawiania takiego budynku miedzy poszczególnymi elementami powstawały liczne szpary, niwelowano je specjalną zaprawą na którą składała się glina i trzcina. Kiedy zaprawa zastygła tworzyła grubą warstwę przez która nie uciekło tak mocno ciepło, domki typu kaszubskiego może nie zależały do zbyt trwałych ale posiadały nie wątpliwie swoje zalety, były dekoracyjne, pięknie, wtapiały się w malownicze otoczenie, a przede wszystkim były pamiątką po naszej historii. Obecnie budownictwo bardzo się zmieniło wykorzystujemy coraz to inne materiały tym czasem w prostocie tkwi piękno, jest wiele osób i firm które tworzą domki kaszubskie ponieważ cenią ich zalety. Domek taki znakomicie nadaje się na wakacje, ponieważ jest chłodny i stwarza cudowny nastrój sielskości.

Kategoria: Techniki budowy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga. wanny spa dry trap

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.