Dom w stanie surowym

20 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Dom w stanie surowym Aby powstał piękny budynek mieszkalny inwestor musi przejść przez wiele etapów stawiania domu. Początkiem są na pewno fundamenty, następnie ściany. Wtedy widać już obrys bryły i jej kubaturę. Najważniejszym jednak etapem jest przykrycie całego domu dachem. W tym celu zakupujemy drewno, oraz odpowiednie pokrycie jak dachówka czy inny materiał. Po dachu przychodzi czas na okna oraz drzwi, dopiero wówczas możemy śmiało stwierdzić, że dom jest wykonany w stanie surowym. Tak na prawdę dom jest zamknięty, nie ucieka już z niego tyle ciepła, co wcześniej jednak dopiero po wykonaniu jego wnętrza budowla będzie zakończona. Doprowadzenie domu do stanu surowego to tylko jeden z etapów kosztowny, ale co najdroższe jeszcze przed nami. Dom musimy wyposażyć w posadzki, ogrzewanie, katalizę wszystkie te elementy składniowe są bardzo drogie. Dobrze, aby po zamknięciu domu jak najszybciej wykonać prace budowlane we wnętrzu, ponieważ budynek pozostawiony na dłuższy czas niszczeje. Doprowadzenie domu do stanu zamkniętego jest marzeniem wielu osób, niestety to tylko początek naszych wydatków.

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.