Projekty dawniej a dziś

24 maja 2015 | Tagi: , , ,

Projekty dawniej a dziś Historia pokazuje, że już w dawnych czasach poszukiwano miejsca aby się schronić i odpocząć. Z biegiem lat dom zmieniał się wyglądem i swoją funkcją, już nie była to jaskinia czy szałas ale prawdziwy budynek. Przełomem w budownictwie jest na pewno czas średniowiecza kiedy to zaczęto budować domy najbardziej zbliżone do czasów obecnych. Każdy budynek miał w podstawie prostokąt i składał się z kilku pomieszczeń. Naturalnie miejscem centralnym była kuchnia tam toczyło się życie, gotowano, bawiono się. Miejscem do spania najczęściej były legowiska ułożone w koło pieca. Bogatsi gospodarze budowali domy jednotraktowe, czyli składające się z izby oraz sieni z kolei ci biedniejsi decydowali się na nieco inne rozwiązanie. Dla nich tańszym sposobem było kiedy połowę domu zajmowały zwierzęta. I tak po wejściu do sieni była kuchnia, a za ścianą pomieszczenie dla inwentarza. Dawni projektanci oraz wykonawcy nie mieli wielkiej wiedzy na temat stawiania domu mimo to potrafili w niedługim czasie wybudować spory dom. Ściany domostwa zazwyczaj pokryte były drewnem i zaprawa czyli mieszaniną gliny i trzciny. Kiedy zaprawa zastygła tworzyła grubą warstwę i izolowała od dworu. Co ważne stare domy jeszcze długi czas były dymnymi, czyli dym nie miał ujścia kominem tylko wydostawał się na zewnątrz przez okna oraz drzwi. Każdy piec składał, się z dwóch części pierwsza służyła do wypieku chleba druga, zaś do gotowania codziennych potraw. Jeśli chodzi o wnętrza starych domów nie były one może bogato urządzone ale miały w sobie pewną prostotę i minimalizm. Centralnym meblem każdego domu był duży stół wokół niego znajdowały się ławki oraz skrzynie, to właśnie do nich wkładano wszelką zastawę oraz drogie przedmioty. W każdym domu nie mogło zabraknąć również obrazów świętych które licznie wieszane były na ścianach. Dom w dawnych czasach był z pewnością punktem centralnym gospodarstwa, to właśnie on stal przodem do drogi i zasłaniał resztę obejścia. Obecne czasy oraz moda spowodowały, że dom ma nieco inny wygląd i funkcje, chodzi tutaj przede wszystkim o wygląd dom musi być potężny wygodny i funkcjonalny. Domy budowane są obecnie z innych materiałów zazwyczaj cegły, szkła czy nawet bali wszystko zależy od regionu oraz potrzeb konsumenta. Obecne domy są na pewno ogromną wygodą, ponieważ mamy w nich dużo miejsca, każdy posiada integralną przestrzeń w której może wypoczywać. głównym ośrodkiem spotkań stal się salon gdzie gości się znajomych oraz rodzinę. ważne jest również to ze domy te są trwalsze i bezpieczniejsze.

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga. płytki ceramiczne wrocław

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.