Domki kaszubskie

22 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Domki kaszubskie Każdy rejon jest inny i reprezentuje ze sobą nieco inne wartości. Jednym z ciekawszych miejsc gdzie watro się udać są niewątpliwie Kaszuby, teren ten położony jest w obecnym województwie pomorskim. W miejscu tym możemy zetknąć się nie tylko z ciekawą historią ale też i miłymi ludźmi. Po dziś dzień mówią w swoim dialekcie i zamieszkują dawne chaty pochodzące jeszcze z czasów kiedy na wsi mieszkali tylko chłopi. Co ważne większość tych domków przetrwała do dziś i jest do siebie bardzo zbliżona, chodzi tutaj miedzy innymi o kształt, kubaturę budynku i ilość pomieszczeń. Tradycyjne domki kaszubskie to nie dużej wielkości budynki najczęściej w postawie mają prostokąt i dwu spadowe dachy. Kolejna cechą charakterystyczna to rozkład pomieszczeń, czyli miejscem centralnym jest kuchnia ze spiżarnią czyli miejscem do przechowywania żywności, wokół tego fragmentu domu organizowane było spanie oraz wypoczynek. Drugą cześć domu stanowiło pomieszczenie w którym mieszkały zwierzęta. Dawniej domy te wykonywane były przede wszystkim z drewna, ponieważ tylko taki budulec był pod ręką, obecnie zaś styl budownictwa uległ małej zmianie i do budowy pomieszczeń wykorzystuje się konstrukcje słupowo ramową. Ten typ zabudowy zwany jest potocznie szachulcem lub stylem pruskim, ponieważ z kaszub bardzo blisko kiedyś było do Prus. Można powiedzieć, że z stamtąd przychodziły wszelkie nowinki techniczne gdyż Prusy były ośrodkiem budownictwa. Co ważne domy nie posiadły kiedyś fundamentów, z beli tworzono ramę domu którą to umieszczano na specjalnej podwalinie lub po prostu na kamieniach . Kolejną czynnością było dokładne łączenie wszystkich elementów ze sobą pionowo i na skos. Taka przeplatanka miała gwarantować stabilność i trwałość budynkowi. W czasie stawiania takiego budynku miedzy poszczególnymi elementami powstawały liczne szpary, niwelowano je specjalną zaprawą na którą składała się glina i trzcina. Kiedy zaprawa zastygła tworzyła grubą warstwę przez która nie uciekło tak mocno ciepło, domki typu kaszubskiego może nie zależały do zbyt trwałych ale posiadały nie wątpliwie swoje zalety, były dekoracyjne, pięknie, wtapiały się w malownicze otoczenie, a przede wszystkim były pamiątką po naszej historii. Obecnie budownictwo bardzo się zmieniło wykorzystujemy coraz to inne materiały tym czasem w prostocie tkwi piękno, jest wiele osób i firm które tworzą domki kaszubskie ponieważ cenią ich zalety. Domek taki znakomicie nadaje się na wakacje, ponieważ jest chłodny i stwarza cudowny nastrój sielskości.

Kategoria: Techniki budowy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.