Dom energooszczędny

1 lipca 2015 | Tagi: , , ,

Dom energooszczędny Wybudowanie domu nie należy do prostych i tanich rzeczy, należy sporo wkładu pieniężnego włożyć w materiały i samą budowę. Jednym z rozwiązań, które mogą pomóc nam obniżyć nadchodzące rachunki jest budowa domu energooszczędnego. A by dom był tani musimy spełnić kilka warunków czyli zakupić kilka ważnych urządzeń. Na bryłę taką wpływ mają czynniki do których zaliczamy panele słoneczne, pompy ciepła oraz liczne uszczelniacze okien i drzwi. Zastosowanie nowoczesnej technologii nie należy do tanich ale z biegiem czasu szybko inwestycja może się nam zwrócić. W domu energooszczędnym ważnym aspektem jest sama bryła budynku, jeśli mamy dom o prostej budowie najlepiej w formie kwadratu i dodatkowo dwu spadowy dach wówczas możemy więcej zaoszczędzić energii. W zasadzie każdy etap budowy naszego domu wymaga dokładnej kalkulacji. Podstawową kwestią jest dokładne zabezpieczenie ław fundamentowych, aby nie przemarzały, ponieważ wówczas ciepło z budynku ucieka. Podobnie sytuacja przedstawia się jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, je również trzeba dobrze zabezpieczyć, aby nie przepuszczały ciepła. W domu energooszczędnym mamy do wyboru różne rodzaje ogrzewania pomieszczeń, wyróżniamy tutaj ogrzewanie podłogowe, elektryczne, nadmuchowe, bez względu na to jakie wybierzemy powinniśmy zdecydować się na jeden typ. Drugą kwestią jest fakt, aby uciąć opłaty powinniśmy korzystać z ciepła w odpowiedni sposób czyli jeśli jesteśmy poza domem zmniejszamy temperaturę ciepła, oszczędzamy dzięki temu sporo pieniędzy. Można też zamiast przykręcania grzejników zastosować sterowniki które są bardziej wygodne, możemy je ustawić o dogodnej porze. Poza ogrzewaniem w domu inteligentnym nie możemy zapomnieć o wodzie. Dobrym rozwiązaniem są tutaj studnie, gdzie wodę czerpiemy bezpośrednio z wnętrza ziemi lub woda deszczowa. Aby uzyskać wodę z opadów należy obok rynny zainstalować beczkę, podczas deszczu woda będzie napełniała pojemnik. Każdy pragnie aby dom był funkcjonalny i tani, dobrym pomysłem na to są kolektory słoneczne, dzięki takim urządzeniom możemy cieszyć się ciepłą wodą przez całe lato. Jest to ogromna oszczędność funduszy i czasu, ponieważ nie musimy wody podgrzewać. Jedyny wkład jaki jest tutaj wymagany to kupno urządzeń, kolektory następnie montujemy na dachu ponieważ dzięki takiej lokalizacji pochłaniają większe pokłady promieni słonecznych. Co ważne już jedno takie urządzenie jest w stanie ogrzać wodę potrzebną w średniej wielkości domu. Budynek energooszczędny cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pozwala obniżyć koszty i cieszyć się wolnym czasem.

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.