Domy przysłupowe

18 lipca 2015 | Tagi: , ,

Domy przysłupowe Nazwa domu przysłupowego jest bardzo ciekawa, nie chodzi tutaj bynajmniej o budynek pozostający w sąsiedztwie słupa, tylko miejsce gdzie dom jest postawiony. Określenie to odnosi się do architektury, oraz budownictwa polsko czesko niemieckiego. Domy te charakteryzują się pewnymi cechami szczególnymi, czyli na ścianie znajduje się duża litera x lub wykorzystane zostały skośne belki. Domy przysłupowe można spotkać tylko w nielicznych rejonach polski, jeśli chcemy je obejrzeć musimy udać się na podkarpacie lub tereny dolnego śląska. Konstrukcja przysłupowa jest pomieszaniem dwóch stylów budownictwa czyli cegły ze stylem pruskim. Belki wycinano z mocnego drewna suszono i nadawano jej odpowiedni kształt aby stanowiła cześć wykończeniową domu, natomiast styl pruski polegał na łączeniu drewna z zaprawa murarską a raczej jej podstawową wersją. W skład masy wchodziła glina oraz trzcina w późniejszym czasie szpary zatykano już cegłą. Styl pruski był kiedyś bardzo wszystkim dobrze znany, ponieważ Prusy jako jedno z nielicznych miejsc słynęły z budownictwa. Dom przysłupowy zawiera w sobie dwa style, czyli belki są podstawą z kolei reszta wykonana jest z gliny, w górnej kondygnacji wykorzystywano słupy które opierały się na podstawie belki stąd dokładana nazwa domu i stylu murarskiego. Kiedyś domy takie miały ogromne zastosowanie, ponieważ na dolnych partiach mieściły się zakłady rzemieślnicze, góra zaś była punktem gdzie mieszkali ludzie. Taki podział był wygodny, ponieważ zanieczyszczenia nie wydostawały się do góry a drewno znakomicie absorbowało wszelkie dźwięki. Domy przysłupowe posiadały wiele zalet. Po pierwsze były pięknie wykończone, konstrukcje zdobiły często piękne łuki oraz ozdobniki wszystko zależało od zamożności danej osoby. Domy wykonane częściowo z drewna nie nagrzewały się tak szybko a co ważniejsze nie dodawały ciepła. Dawne budownictwo pomimo braku odpowiednich materiałów wcale nie było takie złe, widać to na przykładzie domów które pozostały to tamtych czasach po dziś dzień. Szacuje się, że w Polsce najwięcej domów przysłupowych mieści się w województwie podkarpackim i co ważne niektóre są całkiem nowe, ponieważ wiele osób buduje je aby mieć oryginalne mieszkanie. Domy przysłupowe pomimo ze pochodzą z dawnych czasów wcale nie zanikają dzieje się tak, ponieważ są dekoracyjne innowacyjne, a przede wszystkim bardzo trwale. Najwięcej zachowało się ich w górach a tam jak widomo warunki atmosferyczne nie są zbytni sprzyjające, daje to wspaniałą recenzje jeśli chodzi o solidność tego budownictwa.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga. www.krzeslabiurowe.eu

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.