Dom amerykański bungalow

5 czerwca 2015 | Tagi: , ,

Dom amerykański bungalow Technika budowania domu zależy nie tylko od potrzeb inwestora, determinowana jest też miejscem w jakim mieszkamy. Jeśli na przykład pochodzimy z Europy wówczas decydujemy się na parterowy niezbyt duży dom, mieszkańcy Kalifornii z kolei cenią jeszcze prostsze rozwiązania. Kto z nas nie widział choćby w filmie bungalowu, czyli małego domku parterowego z prostym dachem. Bungalowy zostały wymyślone przez amerykanów, na ich terenie znakomicie spisują się takie rozwiązania architektonicznie, ponieważ nie mają do czynienia z ciężkimi zimami oraz kapryśną pogodą. W Polsce z kolei stawia się na solidność, dom ma służyć przez wiele pokoleń dlatego też buduje się go z cegły wiele miesięcy. Styl amerykański przewiduje krótszy termin, na wykonanie bungalowu wystarczy tylko kilka tygodni, ponieważ prawie cała konstrukcja wykonana jest z drewna, często domy budowane są nawet z gotowych fragmentów, ich tworzenie przypomina układanie klocków. Początki tego stylu w architekturze datuje się na wczesne lata dwudziestego wieku. Do Ameryki rozwiązania te dotarły z Wielkiej Brytanii, tam z kolei wykorzystywane były w koloniach. Samo słowo nazwę wywodzi z języka hinduskiego i oznacza proste domki jednorodzinne. Bungalowy to bardzo proste budynki, wszystkie posiadają w zasadzie taki sam rozkład pomieszczeń. W samym centrum domu znajduje się salon a wokół niego rozplanowane są pozostałe pomieszczenia, czyli sypialnia i kuchnia. W domu znajduje się również pół piętro, ale cześć ta służy zazwyczaj do przechowywania przedmiotów. Kolejną cechą charakterystyczną tego stylu są niskie dachy, oraz ganki na których można wypoczywać. Swoją konstrukcją domki nawiązywały również do domków preriowych, podobnie do nich miały oznaczać powrót na łono natury. Nic więc dziwnego, że do ich budowy używano tylko naturalnych materiałów, wśród nich możemy wyróżnić drewno, kamień. Co ciekawe wszystkie domy miały tą sama konstrukcje, ale inaczej wykańczano ganki, uzależnione było to od terenu zamieszkania. Jeśli mieszkaliśmy na ciepłym terenie wówczas ganki były otwarte nie rzadko nawet na nich spano, jeśli zaś zamieszkiwaliśmy na przykład chłodne Chicago wówczas ganki zabudowywano i wstawiano w nie okna dla bezpieczeństwa. Bungalowy od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, ponieważ były bardzo tanie. To właśnie do nich wprowadzało się najwięcej amerykańskich rodzin, można spotkać je nawet po dziś dzień. Domy amerykańskie znacznie różnią się od naszych polskich, nie oznacza to bynajmniej aby były gorsze po prostu w tamtejszym rejonie domy pełnią nieco inną funkcje.

Kategoria: Techniki budowy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga.

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.