Domy atrialne

15 lipca 2015 | Tagi: , ,

Domy atrialne Dom jest wizytówką każdego gospodarza, każdy chce aby był on wyjątkowy i zaskakujący. W Polsce budując dom stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, dom wcale nie musi mieć ogromnego metrażu, musi tylko mieć sprawną komunikacje i dogodną lokalizacje. Kiedy już zadecydujemy się na pewien projekt wówczas możemy poświęcić trochę czasu na wykończenia, czyli założenie ogrodu. Kolorowe kwiaty lub zielone iglaki, wszystko zależy od naszych upodobań. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami dbania o ogród watro posadzić kilka roślin, aby odciąć się od sąsiada. Rośliny najczęściej umiejscawiamy przy tarasach aby poczuć się bardziej intymnie. Zupełnie inny model domu i roślinności przedstawiają domy typu atrialnego. Cechą charakterystyczną tego typu budowli jest fakt, że dom pozostaje od zewnątrz zamkniętą bryłą ale w jej wnętrzu mieści się piękny ogród często o sporym metrażu. W miejscu takim urządzane są spotkania i imprezy rodzinne. Taki model zabudowy umożliwia zapewnienia pełnej intymności, ponieważ nikt nie wie co tak na prawdę dzieje się w domu. Ten sposób budowy domu znany już był w dawnych czasach, stosowano go nie tylko w starożytnej Grecji ale też i Rzymie. Moda na nie pozostała po dziś dzień. Domy atrialne posiadają bardzo wiele zalet, wśród nich wyróżnić możemy przede wszystkim fakt iż nie wymagają dużej powierzchni działki i znakomicie spisują się w dużych miastach, gdzie trudno o każdy metr kwadratowy. Kolejna zaleta, domy takie można budować blisko siebie, a nawet wykorzystując przylegle ściany budynków tak aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Ważną zaletą jest oczywiście ogród, w którym możemy znakomicie wypoczywać i cieszyć się pięknymi kolorami roślin. Jeśli nie lubimy zbyt dużo czasu spędzać pielęgnując rośliny wtedy sporą cześć powierzchni możemy wyłożyć kostką, a rośliny posadzić w dłuższych donicach które w każdym momencie można przestawiać i dowolnie układać. Dzięki posiadaniu terenu zielonego nie musimy martwic się o brzydkie widoki za oknem, a działka będzie wyglądała tak jak sobie ją wymarzyliśmy. Jedyną wadą jaką posiadają domy typu atrialnego jest fakt iż sprawdzają się tylko w gęstej zabudowie, jeśli jesteśmy właścicielami dużej działki dodatkowo znajdującej się poza miastem wtedy lepiej zdecydować się na tradycyjny model domu. Domy atrialne w przewadze poosiadają zalety mimo to nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem może wynikać to z przywiązania do tradycji i obawą przed czymś innowacyjnym. Jest to naturalnie nie potrzebne, takie budynki sprawdzały się dawniej i obecnie byłoby tak samo.

Kategoria: Domy

  • Kategorie

  • Portal

    • Dom jest miejscem wyjątkowym, w którym spędzamy sporo czasu wolnego, ale też i wypoczywamy. Wybierając projekt należy zastanowić się jak dom ma wyglądać i oczywiście jakie funkcje ma do spełnienia. Wielu inwestorom oprócz bryły budynku chodzi jeszcze o usytuowanie obiektu. Miejski zgiełk determinuje wielu ludzi do szukania miejsca na osiedlenie się na obrzeżach, lub całkowicie na łonie natury. Ci którzy lubią sielankę, czyli spokój i cisze powinni zdecydować się na działkę w pobliżu lasu. Miejsce takie ma swoje wady i zalety. Do zalet zaliczamy piękne krajobrazy, ciszę oraz spokój, wadą jest jedynie często dojazd, ponieważ tereny takie znajdują się w dużym oddaleniu od aglomeracji miejskich. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie domu w pobliżu lasu musimy dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, na początek udajemy się do gminy i tam dowiadujemy się czy dana działka jest ujęta w palnie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, możemy śmiało się o nią pokusić, gorzej natomiast jeśli w planach nie widnieje, wówczas rozpoczyna się długa droga. www.bed-breakfast.pl/stanowi-on-antyteze-ukladti-koncentrycznego/ Zasłony gotowe www.nowepoludnie.pl/

      Musimy wystąpić z prośbą o zmianę planów, jest to jednak długi proces i kosztowny, zazwyczaj wszelkie formalności i koszty są po stronie inwestora, więc musimy mieć tego świadomość. Kolejnym czynnikiem, który może nam pokrzyżować plany jest brak zgody ze strony innych sąsiadów, lub oznakowanie działki, jeśli widnieje na niej symbol L s oznacza on, że na terenie tym nie można nic wybudować, ponieważ jest to teren chroniony. W takim wypadku staramy się o częściowe wylesienie, czyli pozwolenie na wycięcie kilku arów drzew i wybieramy projekt domu mieszkalnego. Wygląd domu jaki chcemy wybudować zależy naturalnie od naszych gustów, musimy pamiętać jednak, że przy jego wykonaniu nie zbędne jest trzymanie się kilku wytycznych, mianowicie materiały użyte do budowy w tym dach nie mogą być drewniane, dodatkowo wszystko musi być zabezpieczone przed ewentualnym pożarem. Jeśli jesteśmy właścicielami lasu sosnowego wtedy musimy wyciąć go na tyle aby nie zagrażały domostwu w czasie burzy, ponieważ drzewa te są bardzo delikatne i podatne na łamanie się. Kolejnym kryterium do spełnienia jest dobre ogrodzenie, musi być tak wykonanie aby powstrzymało zwierzęta leśne przed wtargnięciem na posesję. Dom w lesie to cisza i sielanka, ale do pewnego momentu, ponieważ wieczorem możemy spodziewać się większej ilości drażniących nas owadów, spowodowane jest to terenem na którym mamy nasz dom. Decydując się na zamieszkanie w pobliżu lasu musimy dokładnie przemyśleć kilka kwestii.